Canan Başarır

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Günümüzde, dijital pazarlama alanından etkin biçimde yararlanmak isteyen işletmelerin oldukça fazla olduğu görülmektedir. Bu aşamada hemen, nasıl pazarlama yaparım sorusu gündeme geliyor. Bu alan, başarılı çalışmalar sergilemek için derin bilgi ve tecrübeye gereksinim duymaktadır. Eksik bilgilerle bu çalışmayı başarıya ulaştırmak mümkün değildir. Ürün ya da hizmetlerinizi, internet üzerinde etkin bir şekilde öne çıkarmak ve nihai tüketiciye ulaştırmak için; profesyonel çalışma yapılması gerekir. Sitenizde temsil için kullanılacak içerikler, defalarca kontrolden geçirilerek imla, nokta ve virgül başta olmak üzere birçok konuya dikkat edilmelidir. Dijital ortamlar sık değişkenlik veya güncelleme yaşayan ortamlardır.

Dijital Pazarlama Hakkında

İnternet ortamında, binlerce advertorial reklam veya dijital pazarlama içerikli yazıya rastlayabilirsiniz. Bu rastladığınız yazıları neden okuyorsunuz? Ne anlatmaya çalıştığımızı sanırım anladınız. Arama motorlarında sadece İndex alması değil aynı zamanda okuyucuya ulaşması, okuyucu sayısının günden güne artması sağlanılmalıdır. Aksi halde yazınız internet çöplüğünde yerini alır. Kısaca, hassasiyet gösterilmeyen hiçbir çalışmanın başarılı olmasını beklemeyin.

İşinizi ve işletmenizi pazarlama odaklı doğal içerikler üreterek iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz. İnternet’te rekabet etmek çok güçtür, bunun farkına varmanız önceliğiniz olsun. İşinize ve işletmenize hak ettiği emeği verin. Dijital reklam oluşturma konusunda çalışma yapacak zamanınız yoksa; bu konularda bilinçli faaliyet gösteren birçok kişi ya da firmalara ulaşarak çalışma desteği alabilirsiniz. Örneğin, nasıl dijital pazarlama yaparım başlıklı yazımızı bilinçli olarak, sizlerin bakış açısını değiştirmek için özenle hazırladık. İnternet sitemizde buna benzer önemli konulara sık sık değineceğiz.

27 Mayıs 2021Yorum yok
Kobilerin 58 Milyarı Takipte

Kobilerin takipteki alacak oranı bankacılık sektör ortalaması olan yüzde 3.79’un oldukça üzerinde bulunuyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre KOBİ kredilerinin takipteki alacak oranı yüzde 6.2.

Kobilerin 58 Milyarı Takipte: Pandemi döneminde en büyük sıkıntıyı KOBİ’ler (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) çekiyor. Kapanmalardan en çok etkilenen küçük ölçekli işletmelerde takipteki alacak oranı sektör toplamının üzerinde gerçekleşiyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sorunlu kredileri takibe atma süresinde tanıdığı esneklik devam etse de; KOBİ’ler kredi geri ödemelerinde daha fazla zorluk çekiyor.

Dünya’dan Şebnem Turhan’ın haberine göre, bankacılık sektöründe takipteki alacak oranı Mart 2021 itibariyle yüzde 3.79 seviyesindeyken KOBİ kredilerinde bu oran yüzde 6.2 oldu. KOBİ’lerin büyüklüklerine göre de takipteki alacak oranı farklılık gösteriyor. KOBİ’ler içinde sayı olarak en çok yer kaplayan mikro işletmelerde takipteki alacak oranı; yüzde 5.5 ve 16 milyar liralık kredi tahsili gecikmiş alacak olarak sınıfl andırılmış. Mikro işletmelerde ortalama kullandırılan kredi büyüklüğü 66 bin lira iken ortalama takipteki alacak büyüklüğü ise 79.2 bin lira oldu. Sayıca daha az olsa da en yüksek kredi hacmine sahip olan; orta büyüklükteki işlemlerde ise takipteki alacak oranı yüzde 6.9 ile neredeyse sektör ortalamasını ikiye katlıyor.

Kobilerin Tanımı

250 kişiden az çalışanı olan ve yıllık cirosu 125 milyon TL’yi aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanıyor. Mikro işletmeler ise 10 kişiden az çalışanı olan ve yıllık cirosu 3 milyon TL’yi aşmayan işletmeler. Küçük işletmeler 50 kişiden az çalışanı ve cirosu 25 milyon TL’yi geçmeyenler olurken; orta büyüklükteki işletmeler 250 kişiden az çalışanı olan ve cirosu 125 milyon TL’yi aşmayan işletmeler.

Mikro işletmelerde ortalama kredi 66 bin TL

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bu tanımlara göre hazırladığı KOBİ kredileri raporunda; KOBİ kredilerinin Mart 2021 itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29 büyüdüğünü belirtti. Toplam KOBİ müşteri sayısının ise 2020 başından bu yana hızlı bir artış sergileyerek 4.9 milyona ulaştığını kaydetti. Verilere göre KOBİ’lere kullandırılan toplam nakdi krediler 879 milyar lira olurken ortalama kredi büyüklüğü KOBİ’lerde 177 bin TL iken; mikro işletmelerde 66 bin TL, küçük işletmelerde 458 bin TL ve orta boy işletmelerde ise 1.7 milyon TL oldu.

TBB verilerine göre KOBİ kredilerinde tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranı yüzde 6.2 oldu. Ancak bu oran ölçeğe göre değişim gösteriyor. Takipteki alacak oranı mikro işletmelerde yüzde 5.5, küçük işletmelerde yüzde 6 ve orta büyüklükteki işletmelerde ise yüzde 6.9 olarak belirlendi.

Mikro işletmelerde toplam krediler 290 milyar lira seviyesindeyken, takipteki alacaklar ise 16 milyar liraya geldi. Küçük işletmelerde 301 milyar liralık toplam kredilere karşılık takipteki alacaklar 18 milyar lira oldu. Orta boy işletmelerde ise 347 milyar liralık toplam krediler bulunurken takipteki alacak büyüklüğü de 24 milyar lira olarak belirlendi. TBB verileri takipteki müşteri sayısına da raporunda yer verdi. Toplam KOBİ müşterilerinin 279 bin adetinin kredileri takibe düşerken mikro işletmelerde ise 210 bin adet müşterinin kredisi takipte. Küçük işletmelerde sayı 53 bin, orta boy işletmelerde ise 16 bin adet olarak belirlendi.

20 Mayıs 2021Yorumlar Kapalı
İnşaat Malzemeleri Sektöründe Faaliyetler Arttı

İnşaat malzemeleri sektöründe faaliyet arttı, güven azaldı. Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, nisan ayında da yükselişini sürdürdü. Faaliyetlerin büyüme ivmesini sürdürdüğü nisan ayında güven gerilerken, beklentilerde sınırlı bir artış gerçekleşti.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından; her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Nisan 2021 sonuçları açıklandı.

Dünya gazetesinin haberine göre; Raporda Ramazan ayının geleneksel durağanlık etkisinin sınırlı kaldığı belirtilirken, “Nisan ayında artışını sürdüren Bileşik Endeks, böylece yükselişini beşinci aya taşıdı. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi olan faaliyetler, nisan ayında da büyümeye devam etti. Nisan ayında güven gerilerken, beklentilerde sınırlı bir artış gerçekleşti. Mayıs ayında başlayan kapatmalar öncesi iç pazarda öne çekilen taleplere istinaden üretimde artış oldu. Nisan ayında 0,30 puan artan Bileşik Endeks, böylece 77,31 puana çıkarak; 2019 yılı ocak ayı seviyesine çok yaklaştı” ifadeleri yer aldı.

Faaliyet endeksi 1,8 puan arttı.

Şubat ayındaki toparlanma ve mart ayındaki sıçrama sonrası faaliyetler nisan ayında büyüme ivmesini sürdürdü. Faaliyet Endeksi nisan ayında bir önceki aya göre 1,8 puan arttı. Faaliyetler hemen hemen tüm alt kollarda büyüdü. Faaliyet Endeksi 2018 yılı ekim ayından sonraki en yüksek seviyesinde kalmaya devam etti.

Yurt içi satışlar nisan ayında öne çekilen siparişler ile artış gösterdi. İhracat da önemli ölçüde yükseldi. Pazarlar aşılama iyimserliği ile toparlandı. Üretimde nisan ayında önemli bir artış yaşandı. Yüksek kapasiteler kullanıldı. Cirolar nisan ayında da iç satışlar ve ihracatta yaşanan sıçramalara bağlı olarak yüksek seviyede gerçekleşti. Yurt dışı ihracat fiyatlarında ise artış devam etti. İnşaat sektöründe devam eden işler, ağırlıklı olarak süren faaliyetler inşaat malzemeleri sanayisini de olumlu etkilemeye devam etti.

Haberin Devamı »

19 Mayıs 2021Yorumlar Kapalı
İş Rehberi Neden Önemli?

İnternet ziyaretçileri bir iş rehberinde yalnızca ürünleri bulmakla kalmaz aynı zamanda, gerçek zamanlı verilere erişerek bunları kullanabilecekleri dijital hedefleri ararlar. İş rehberi bu yüzden sadece pazar değil, aynı zamanda dijital bir çalışma alanıdır. Gelin, siz de Türkiye kobi işletme sitesinin bir parçası olun. Sınıfının en iyisi pazarlama ile güçlendirilen, güçlü, etkili katılım ve çapraz pazarlama ile müşteri kazanma; kitle büyütme ve tetiklenen kullanıcıları yönlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

İş rehberi ortamında yeni müşterilere yol göstermeniz gerekir. Çünkü; müşterileri anlamak bir proje değil süreçtir. Demografik, firmografik ve psikografik verilerin yanı sıra etkinliğe dayalı öngörücü göstergeler yoluyla size müşteri kazandırmaya yardımcı olunmaktadır. Hepsi, müşterilerinize istediklerini ve istedikleri zaman vermek adına yapılmaktadır.

İş Rehberi, Kobi İşletmeleri Açısından Neden Önemli?

İş rehberi, bağımsız pazar yeri olarak veya ürün yelpazenizi genişletmek için tamamlayıcı teklifler sunabileceğiniz ortamdır. Büyük ya da küçük işletmeler ürün ve hizmetleriyle boy gösterirler. Bu yazıyı okurken, küçük işletme sahibi olarak kendinizi müşterinizin yerine koyun. Belki, bir zamanlar küçük işletme sahibiydiniz ya da geliştirdiğiniz bir pazarlama elemanından faydalanıyordunuz. Öyle değil mi?

İşletmeniz için ne gerekiyor?

 • Pazarlama konusunu araştırın,
 • Araştırma hizmetlerini takip edin,
 • Dönüşüm oranlarını karşılaştırın,
 • Alıcıları diğer hizmetlerle entegre edin,
 • Devam eden satış ilişkisi sürdürün,

Yeni satıcı aradığınızda, bu işlemi gerçekleştirmeniz gerektiğini düşünün. Küçük işletme olarak müşterilerinizin her yeni satıcı aradığında geçirdikleri, yorucu ve çok adımlı sürece hazırlıklı olun. Tek elden, küçük işletme pazarına erişemediğiniz zaman destek alın.

19 Mayıs 2021Yorumlar Kapalı
Hizmet Pazarlaması Nedir?

Hizmet pazarlaması, tüketicinin maddi olmayan ürüne olan ihtiyacını tahmin etmek için; farklı taktik veya strateji kümesinin uygulanmasını ifade eder. Ve böylece, servis hizmeti satın almalarından sonra maksimum değer oluşturmak için gereksinimlerini uygun şekilde karşılayın. Hizmet pazarlama ile ürün pazarlaması farklıdır. Hizmet satarken, tüketicileri ikna etmek ve maddi olmayan ürünleri fiyatlandırmak oldukça zor bir iştir.

Hizmet Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Hizmet endüstrisi, imalat endüstrisinden daha karmaşık görünmektedir. Hizmetler somut veya soyut olabilir; insan odaklı veya ürün odaklı. Bunlar ayrıca uygulanabilirliklerine sınıflandırılır.

 • Kişisel Hizmetler

Burada işlem gören kişiler, hizmetten yararlanmak için müşterinin hizmet sisteminde veya konumda fiziksel varlığını ifade eder. Örneğin, kişinin saçlarını kestirmek için ‘kuaför ya da berber salonunda fiziksel olarak bulunması gerekir.

 • Mülkiyet İşleme Hizmetleri

Bu tür hizmetler, belirli ürün veya müşterinin katılımı sınırlı olan veya hiç ürün içermeyen mülkiyet ile ilgilidir. Örneğin, ‘nakliyeciler’ tarafından sunulan hizmetler; öncelikle müşterinin eşyalarının, yani mobilya ya da varlıkların bir yerden bir yere güvenli şekilde taşınması ile ilgilidir.

 • Zihinsel İşleme Hizmetleri

Tüketicinin zihinsel yeteneklerini, dini inançlarını, davranışlarını, algılarını, yaşam tarzlarını ve tutumlarını etkileyen hizmetler zihinsel uyaran işleme hizmetleri olarak adlandırılır. Tıpkı eğitim enstitüleri, kişinin zihinsel yeteneğini geliştiren bilgiler sunar.

 • Bilgi İşlem Hizmetleri

Bunlar, bilginin ürün olarak hareket ettiği veya bilgi teknolojisinin kullanıldığı benzersiz soyut ürün türüdür. Bu tür kararlar, büyük yatırım ve yüksek risk düzeyi nedeniyle kritik öneme sahiptir; bu nedenle, mutlak müşteri katılımı burada görülebilir.

 • Hizmet Pazarlama Süreci

Bir kuruluş, eğitimli ve deneyimli personelin hizmet sunmasını gerektirir. Çünkü berbat tüketici deneyimi, marka adını ve hakkaniyetini etkileyen olumsuz tanıtımlara yol açabilir. Hizmet sektöründe süreç önemli rol oynamaktadır. Buradaki işlem, tüketicinin hizmetten yararlanmasına ilişkin adımları ifade eder. Bir kuruluş bu adımların her birini takip etmelidir. Bu adımların her birini yerine getirirken, tüketicilerle etkileşime giren personelin alçakgönüllülüğünü, dürüstlüğünü ve samimiyetini sağlamalıdır.

 • Hız ve Doğruluk

Tüketiciler herhangi bir kesinti olmadan hızlı hizmetleri tercih ederler. Bu nedenle hizmetin sunulma oranı, verimli hizmet için parametre olarak kabul edilir. Ayrıca, servis sağlayıcısının diğeri üzerinden tüketiciler tarafından seçilmesinden de sorumludur.

19 Mayıs 2021Yorumlar Kapalı