Kuluçka Makine ve Malzemeleri
Kategori : Tarım
Konum : Antalya
Telefon : 0 850 304 4 033

Civciv üretiminde kuluçka makinesi ile yüksek verim nasıl alınır?  Civciv üretiminde kuluçka makinesi ve gereken önemli şartlar bulunmaktadır. Makinenin düzenli, bilinçli ve hijyenik ortamlarda kullanılması civciv üretiminde yüksek oranda civciv çıkımı sağlamaktadır. Makineye bırakılan her yumurtadan civciv beklemek yanlış olur. Kuluçka yumurta seçiminde ise çizik, kırık çatlak olmayan ve düzgün görünümlü 6 günlük veya daha erken süreli taze, sağlıklı yumurtaların seçilmesi gerekir. Kuluçka Makineleri Malzemeleri ve Ekipmanları

Makineden verim alabilmeniz için ısı ve nem oranlarında hassas olmanız gerekmektedir. Termostat, ısıtıcı, havalandırma ve çevirinin hatalı olması durumunda üretiminizin verimini düşürecektir. Verimin düşük oranda az olması, bu sebeplere bağlı olabilir. Civcivler ölüyor, boğuluyor, çıkamıyor ve çıktıktan sonra topallıyor gibi sorunlar ile karşılaşılıyorsa, bu sebeplere bağlı olabilir. Dezenfekte edilmeyen makineler de bu tür olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Civcivleri makineden çıkartmak istiyorsanız, 21 günlük sürenin dolmuş olması gerekiyor. Canlı ve sağlıklı olarak görünmeleri, makine de kurumuş olması gerekmektedir. Kuruduktan sonra fazla bekletilirse, ağırlıklarını kaybederler. Daha fazla kalması durumlarında ise, birbirlerini ezerek öldürme gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çıkartıldıktan sonra ise, 4 ile 6 saat aralığından sonra gideceği nakliye edilmelidir.

Kuluçka Makineleri Malzemeleri ve Ekipmanları

Civciv üretimi ile ilgili tüm detayları tarafımızdan öğrenebilirsiniz.
Sağlıklı bir üretim isterseniz makine alımı yapmadan irtibata geçerseniz size sorun çıkarmayan
ürünlerimizden tavsiye edebilir sonraki süreçte yaşayacağınız olumsuzlukları minimize etmiş oluruz.

Makine içerisine koyacağımız  yumurtaları seçerken,  yumurtaların döllü olup olmadığını, yumurtaların temin edildiği kanatlı hayvanların sağlıklı olup  olmadığına, kuluçka  döneminde bekleme süreci ve bu süreçteki koşullara dikkat etmeliyiz.  Ayrıca yumurtada embriyo gelişimi sırasında, embriyoların sağlıklı  bir şekilde  gelişimlerinin sağlanması için gereken şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.  Bütün bunlar sağlandıktan sonra geriye kalan en önemli unsur civcivlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde zamanında yumurtadan çıkabilmelerinin sağlanmasıdır.

Kuluçka makinesi ile çıkım yapılarak başarılı sonuç elde etmek için gerekli olan beş ana unsur vardır. Bunlar ilk olarak temizlik, sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirme sistemidir. Kuluçka makinası her kullanımdan önce iyice temizlenmeli ve sterilizasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca makinenin bulunduğu ortam direkt güneş almamalı, hava cereyanından uzak olmalı ve aynı zamanda temiz hava bulunan bir yerde olmalıdır. Makina yakınında herhangi bir ısıtıcı yada soğutucu bulunmamalıdır.

Değerlendirme
Buraya henüz değerlendirme yapılmadı! İlk değerlendirmeyi siz yapın...
Bir Değerlendirme Yazın
Hizmet: Güven: Kalite: