SGK ve Emeklilik Danışmanı Üçgen Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Muratpaşa/Antalya, Türkiye
Posted on 12 Ekim 2016 / 787
SGK ve Emeklilik Danışmanı
Sektör : Danışmanlık
Şehir : Antalya
Telefon : 0 532 681 41 72

Sık karşılaştığımız soruların başında emeklilik tarihinin hesaplanması konusu gelmektedir. Toplumda ikinci baharı daha huzurlu yaşamak, geleceği garanti altına almak ve doğası gereği insanın en verimsiz olduğu dönemlerde gelir elde etmek ve sağlık güvencesine sahip olmak önem arz etmektedir. Bu nedenle kolay emeklilik yöntemlerini bir diğer anlatımla emekli olabilmeye imkan sağlayan yöntemleri uyguluyoruz… Emeklilik Sorunları Yurtdışı Borçlanma ve Çözümleri

Emeklilik Sorunları ve Yurtdışı Borçlanma

Sosyal Güvenlik Mevzuatımıza göre SSK ve Bağ-Kur’lular açısından emekli olabilmenin çeşitli şartları vardır. Emeklilik konusu yaş şartı, gün sayısı şartı, hizmet süresi şartı gibi şartlara bağlıdır. Bu şartları sağlamak için sosyal güvenlik mevzuatımızda çeşitli hizmet borçlanması yöntemleri bulunmaktadır. Prim ödeme gün sayısı açısından sigortalının durumuna göre avantaj sağlayacak yöntemleri değerlendirelim.

Askerlik borçlanması nedir?

Askerlik borçlanması, sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er veya erbaş olarak silah altında veya Yedek Subay Okulunda geçen sürelerinin tamamı veya bir kısmı kendilerinin veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı talepte bulunmaları ile borçlandırılmasıdır. Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin borçlandırılması mümkündür. Askerlik yapmayanlar, askerlikten muaf tutulanlar askerlik borçlanması yapamazlar. Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabilir.

Askerlik borçlanmasının faydaları nelerdir?

İlgili kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, hem sigortalılığın başlangıç tarihi borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür, hem de prim gün sayısı artar. Ancak askerden önce sigortalı olanlar için sadece prim gün sayısında artış getirir.

Güven kavramı sizin için ne kadar önemliyse bizim içinde o kadar önemlidir. Aramızda yapılan hizmet sözleşmesi ile sizin çıkarlarınızı hassas bir şekilde koruyor ve içiniz rahat bir şekilde yurt dışından Türkiye’ye gelmeden emekli olabiliyorsunuz.

Yurt dışı borçlanması ve prim iadesi

Bilindiği gibi, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkeye geri dönüş yaptıklarında sosyal güvenliklerinin sağlanması amacıyla önce 1978 yılında 2147 sayılı Kanun, bilahare 1985 yılında 3201 sayılı Kanun yürürlüğe girmiştir. Halen yürürlükte bulunan 3201 sayılı Kanuna göre yurt dışı hizmet borçlanması yapacak olan vatandaşlarımızın, borçlanma yapabilmek için yurda kesin dönüş şartı bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili olarak sizlerden çok fazla soru gelmektedir.

Anayasa mahkemesinin verdiği bir karar doğrultusunda 3201 sayılı Kanunda yapılan değişiklik sonucu Ağustos 2003 tarihinden itibaren yurt dışı borçlanması yapacak olan vatandaşlarımızın yurda kesin dönüş yapmalarına gerek kalmamıştır. Ancak, kesin dönüş yapmadan hizmet borçlanması yapan kişiler emekli olabilmeleri için kesin dönüş yapmak zorundadırlar. Yurt dışı hizmet borçlanması ile emeklilik işlemleri farklı konulardır. Zira, hizmet borçlanması ile kişi sigortalılık hizmeti kazanmaktadır. Emeklilik ile ise, bu hizmetlerinden dolayı yaşlılık aylığı almaya başlamaktadır. Bunun için bu iki konunun birbirinden ayrılması gerekir.

 1. Emeklilik Sorunları ve işlemleri
 2. Emeklilikte Yaşa Takılma
 3. Hizmet Borçlanması
Türkiye Kobi
Favicon
  Reviews
  There are no reviews yet, why not be the first?
  Leave a Review
  You must be to post a review.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.