Yargıtay: İşyerinde sevişen tazminatsız çıkarılır

Yargıtay: İşyerinde sevişen tazminatsız çıkarılır

ANKARA- Yargıtay  Hukuk Genel Kurulu (YHGK) Antalya’da otelde çalışan barmenin işten çıkarılma davasında ilginç bir örnek karara imza attı. YHGK, “ işyerinde sevişen işten atılır ” dedi.

Barmen E.Ç, otelde bir turistle birlikte olduğu gerekçesiyle iki yıl önce tazminatsız işten atılmış, Kemer 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Yargıtay: İşyerinde sevişen tazminatsız çıkarılır

Davacı barmen, kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesini talep etti. Mahkeme bu durumu haksız fesih nedeni saydı. Kararda, işyerinde turistle birlikte olmasının “işverenin güvenini kötüye kullanma davranışı” olarak kabul edilemeyeceğine, davacının otel müşterisiyle görülmesinin ‘sabit’ olduğunu ancak kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi gerektiğine hükmetti. Karar Yargıtaya taşındı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını temyizde bozdu.

Yargıtay, mesai saatleri içinde ve görev yeri dışında uygunsuz bir vaziyette görülen barmenin davranışının ‘otelin saygınlığını zedelediğine’ vurgu yaparak, bu davranışının, işverene ‘sadakat yükümlülüğüne’ aykırı olduğuna dikkat çekti. Mahkeme, ilk kararında direnince barmenin dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na taşındı. Kurul geçen hafta oy birliği ile “İşten atılma nedenidir” dedi. Kurul, aksi yöndeki mahkeme kararını bozarken, daire kararını onamış oldu.Kaynak: Hürriyet Kaynak: Yargıtay: İş yerinde sevişen tazminatsız çıkarılır

26 Mart 2018 / tarafından / in

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.