İnşaat Malzemeleri Sektöründe Faaliyetler Arttı

İnşaat Malzemeleri Sektöründe Faaliyetler Arttı

İnşaat malzemeleri sektöründe faaliyet arttı, güven azaldı. Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, nisan ayında da yükselişini sürdürdü. Faaliyetlerin büyüme ivmesini sürdürdüğü nisan ayında güven gerilerken, beklentilerde sınırlı bir artış gerçekleşti.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından; her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Nisan 2021 sonuçları açıklandı.

Dünya gazetesinin haberine göre; Raporda Ramazan ayının geleneksel durağanlık etkisinin sınırlı kaldığı belirtilirken, “Nisan ayında artışını sürdüren Bileşik Endeks, böylece yükselişini beşinci aya taşıdı. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi olan faaliyetler, nisan ayında da büyümeye devam etti. Nisan ayında güven gerilerken, beklentilerde sınırlı bir artış gerçekleşti. Mayıs ayında başlayan kapatmalar öncesi iç pazarda öne çekilen taleplere istinaden üretimde artış oldu. Nisan ayında 0,30 puan artan Bileşik Endeks, böylece 77,31 puana çıkarak; 2019 yılı ocak ayı seviyesine çok yaklaştı” ifadeleri yer aldı.

Faaliyet endeksi 1,8 puan arttı.

Şubat ayındaki toparlanma ve mart ayındaki sıçrama sonrası faaliyetler nisan ayında büyüme ivmesini sürdürdü. Faaliyet Endeksi nisan ayında bir önceki aya göre 1,8 puan arttı. Faaliyetler hemen hemen tüm alt kollarda büyüdü. Faaliyet Endeksi 2018 yılı ekim ayından sonraki en yüksek seviyesinde kalmaya devam etti.

Yurt içi satışlar nisan ayında öne çekilen siparişler ile artış gösterdi. İhracat da önemli ölçüde yükseldi. Pazarlar aşılama iyimserliği ile toparlandı. Üretimde nisan ayında önemli bir artış yaşandı. Yüksek kapasiteler kullanıldı. Cirolar nisan ayında da iç satışlar ve ihracatta yaşanan sıçramalara bağlı olarak yüksek seviyede gerçekleşti. Yurt dışı ihracat fiyatlarında ise artış devam etti. İnşaat sektöründe devam eden işler, ağırlıklı olarak süren faaliyetler inşaat malzemeleri sanayisini de olumlu etkilemeye devam etti.

Haberin Devamı »

19 Mayıs 2021Yorumlar Kapalı
Yorumlar

Yorumlar burada kapalı.