Hizmet Pazarlaması Nedir?

Hizmet Pazarlaması Nedir?

Hizmet pazarlaması, tüketicinin maddi olmayan ürüne olan ihtiyacını tahmin etmek için; farklı taktik veya strateji kümesinin uygulanmasını ifade eder. Ve böylece, servis hizmeti satın almalarından sonra maksimum değer oluşturmak için gereksinimlerini uygun şekilde karşılayın. Hizmet pazarlama ile ürün pazarlaması farklıdır. Hizmet satarken, tüketicileri ikna etmek ve maddi olmayan ürünleri fiyatlandırmak oldukça zor bir iştir.

Hizmet Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Hizmet endüstrisi, imalat endüstrisinden daha karmaşık görünmektedir. Hizmetler somut veya soyut olabilir; insan odaklı veya ürün odaklı. Bunlar ayrıca uygulanabilirliklerine sınıflandırılır.

  • Kişisel Hizmetler

Burada işlem gören kişiler, hizmetten yararlanmak için müşterinin hizmet sisteminde veya konumda fiziksel varlığını ifade eder. Örneğin, kişinin saçlarını kestirmek için ‘kuaför ya da berber salonunda fiziksel olarak bulunması gerekir.

  • Mülkiyet İşleme Hizmetleri

Bu tür hizmetler, belirli ürün veya müşterinin katılımı sınırlı olan veya hiç ürün içermeyen mülkiyet ile ilgilidir. Örneğin, ‘nakliyeciler’ tarafından sunulan hizmetler; öncelikle müşterinin eşyalarının, yani mobilya ya da varlıkların bir yerden bir yere güvenli şekilde taşınması ile ilgilidir.

  • Zihinsel İşleme Hizmetleri

Tüketicinin zihinsel yeteneklerini, dini inançlarını, davranışlarını, algılarını, yaşam tarzlarını ve tutumlarını etkileyen hizmetler zihinsel uyaran işleme hizmetleri olarak adlandırılır. Tıpkı eğitim enstitüleri, kişinin zihinsel yeteneğini geliştiren bilgiler sunar.

  • Bilgi İşlem Hizmetleri

Bunlar, bilginin ürün olarak hareket ettiği veya bilgi teknolojisinin kullanıldığı benzersiz soyut ürün türüdür. Bu tür kararlar, büyük yatırım ve yüksek risk düzeyi nedeniyle kritik öneme sahiptir; bu nedenle, mutlak müşteri katılımı burada görülebilir.

  • Hizmet Pazarlama Süreci

Bir kuruluş, eğitimli ve deneyimli personelin hizmet sunmasını gerektirir. Çünkü berbat tüketici deneyimi, marka adını ve hakkaniyetini etkileyen olumsuz tanıtımlara yol açabilir. Hizmet sektöründe süreç önemli rol oynamaktadır. Buradaki işlem, tüketicinin hizmetten yararlanmasına ilişkin adımları ifade eder. Bir kuruluş bu adımların her birini takip etmelidir. Bu adımların her birini yerine getirirken, tüketicilerle etkileşime giren personelin alçakgönüllülüğünü, dürüstlüğünü ve samimiyetini sağlamalıdır.

  • Hız ve Doğruluk

Tüketiciler herhangi bir kesinti olmadan hızlı hizmetleri tercih ederler. Bu nedenle hizmetin sunulma oranı, verimli hizmet için parametre olarak kabul edilir. Ayrıca, servis sağlayıcısının diğeri üzerinden tüketiciler tarafından seçilmesinden de sorumludur.

19 Mayıs 2021Yorumlar Kapalı
Yorumlar

Yorumlar burada kapalı.